Mange går nok til Portugal når julens sterkvin skal velges, og hva passer ikke bedre til konfekten enn en dyp, mørkerød, søt og forførende portvin? Men sterkvinen kan faktisk komme fra andre land også, Australia har for eksempel lang erfaring med sterkvinsproduksjon. Et godt eksempel på et slikt kvalitetsprodukt fra “Down Under” er Penfolds Father Grand Tawny 10 YO!
Som sagt har Australia lang erfaring med sterkvin, det har produsenten Penfolds også, de produsert det siden midten av 1800-tallet.
Father Grand Tawny er lagd som en hyllest til Penfolds 170 år gamle historie, det er en blanding av forskjellige druer (Cabernet Sauvignon 11%, Mataro 25%, Grenache 31%, Touriga Nacional 4%, Shiraz 19%) og forskjellige årganger og er lagret i minimum 10 år på små eikefat.
Den har 18.5% alkohol.
Vinen har en forførende aroma av mørke modne bær, nøtter, sjokolade og marmelade. Smaken er rund og preget av modne bær, tørket frukt, nøtter og den sitter lenge i munnen.
Dette er så absolutt et godt alternativ til annen portvin, nydelig til ost og desserter.
Og hvis jeg skal få gi dere et magisk tips; Blåmuggost, pepperkake, appelsinsyltetøy og valnøtter. Prøv det.
Sukkerfri og lavkarbo pepperkaker selvfølgelig og syltetøyet er også sukkerfritt, med et sukkerinnhold på nesten 200 gram sukker per liter på vinen er det greit å balansere det på den måten.
Produktet er tilsendt